agaipiotrKoniec lipca wskazuje, że w tym roku wszystkie międzynarodowe imprezy mistrzowskie w biegu na orientację są już za nami. Rozpoczęło się od Mistrzostw Europy Juniorów (EYOC) rozgrywanych w Słowacji. Nasz klub reprezentowali tam: Agnieszka Mazurek (K16), Agnieszka Cych (K18) i Mikołaj Krawczyński (M18). Sprint, klasyk i sztafety to konkurencję z programu EYOC, na którym nasza reprezentacja wyraźnie zaznaczyła swoją obecność. Piotr Rzeńca z Orientusia Łódź w biegu sprinterskim zdobył złoty medal w kat. M16. Nasi zawodnicy zajęli w tym biegu następujące miejsca: Aga Mazurek K16 była 21, Aga Cych K18 ukończyła na bardzo dobrym 7 miejscu a Mikołaj Krawczyński M18 był 35. Znacznie szczęśliwszy dla nas był drugi dzień zawodów z biegiem klasycznym. Agnieszka Cych w K18 wywalczyła swój drugi "eyocowy" brązowy medal, ale pierwszy indywidualnie (rok wcześniej zdobyła brąz w sztafecie) i był to niewątpliwe najlepszy wynik zawodniczki naszego klubu ze wszystkich mistrzowskich imprez w tym roku (na zdjęciu powyżej ze swoim tatą i trenerem w jednej osobie Piotrem Cychem). Dobrze również pobiegła Agnieszka Mazurek zajmując 20 miejsce, a Mikołaj Krawczyński był 43.

Warte odnotowania jest jeszcze 6 miejsce Piotra Rzeńcy. Na koniec naszym reprezentantom przyszło ścigać się w sztafetach. Niestety w tej konkurencji nasza reprezentacja nie odniosła medalowego sukcesu. Sztafeta z Agą Mazurek w składzie była 9, ekipa Agi Cych ukończyła swój bieg na 10 miejscu, a Mikołaja na 15.

hankaestPo juniorach przyszła kolej na seniorów, którzy startowali w Estonii na mistrzostwach świata. Nasz klub reprezentowany był przez Hannę Wiśniewska, Weronikę Cych i Wojciecha Kowalskiego. Hania startowała na dystansie klasycznym, średnim i w sztafetach zajmując odpowiednio 37, 24 i 16 miejsce (. Były to dobre biegi, a 24 miejsce na średnim dystansie to od kilku lat najlepszy wynik Polaków na tym dystansie w seniorach. Wojciech Kowalski startował w sprintach, średnim i sztafetach. Wojtek niestety nie przebrnął przez kwalifikacje i nie startował w finale sprintu. W biegu na średnim dystansie zajął 40m. a w sztafetach wraz z Bartoszem Pawlakiem i Michałem Olejnikiem ukończyli na 12 miejscu. Weronika startowała tylko w sprincie, sztafecie sprinterskiej i w sztafecie leśnej. Podobnie jak Wojtek nie przeszła kwalifikacji a w sztafetach zajęła 14 (sprinterska) i 16 (leśna) pozycję. W mistrzostwach tych Polacy nie zanotowali spektakularnych sukcesów, a najlepszym wynikiem indywidualnym był właśnie rezultat Hanki na średnim dystansie.

Ledwo rywalizację zakończyli seniorzy do mistrzostw świata przystąpili juniorzy, którym przyszło zmagać się w wymagającym fińskim terenie. Mieliśmy i tam swoją reprezentantkę w osobie Justyny Kostrzewskiej. Justyna pojechała zdobywać doświadczenie, a starty w Finlandii były jej pierwszym kontaktem z mapami w tym kraju. Pierwszym startem były kwalifikacje w średnim dystansie, w którym Justyna nie poradziła sobie z rywalkami i zakwalifikowała się tylko do finału C.W sprincie była 73, a w klasyku 111. Najlepszy wynik z Polaków uzyskała Zuzanna Wańczyk z klubu PUKS Młode Orły, która zajęła na dystansie klasycznym 8 miejsce

wikatwgNa koniec przyszło nam śledzić rywalizację najlepszych sportowców podczas The World Games we Wrocławiu. Również na tej imprezie mieliśmy swoją reprezentantkę w osobie Weroniki Cych, która wspólnie z Olą Hornik, Bartoszem Pawlakiem i Piotrem Parfianowiczem miała przyjemność i zaszczyt reprezentować Polskę. W pierwszym dniu rozgrywany był sprint, w którym Weronika zajęła 31m. (Ola była 15, Bartosz 21, a Piotr 24). Na średnim dystansie rozgrywanym w Trzebnicy Weronika zajęła 31 miejsce (Ola 32, Bartosz 18, Piotr 25). Najwięcej emocji dostarczyły jak zwykle sztafety, w których nasz zespół zajął wysoką 7 pozycję ze stratą do TOP6 tylko 1 sekundy.
Przy okazji wspominając o wynikach chcemy podkreślić, że tą wspaniałą imprezę zorganizował wspólnie z olbrzymia grupą działaczy, sendziów i wolontariuszy nasz zawodnik (równocześnie prezes Dolnoślaskiego Związku Orientacji Sportowej) Wojciech Dwojak.
I to by było na tyle. Nas niezmiernie cieszy fakt, że w każdej z mistrzowskich imprez w biegu na orientację brali udział zawodnicy z naszego klubu. Wyniki były różne w zależności, w którym miejscy przygotowań byli nasi zawodnicy. Niemniej dzięki przede wszystkim medalowi Agnieszki Cych możemy śmiało powiedzieć, że WKS Śląsk spisał się na medal :)

Weber Michał - medale zdobyte na Mistrzostwach Polski
Lp.KonkurencjaMiejsceKategoriaRok
1. MP klasyczny dystans IIM202005
2. MP nocne IIIM202004
3. MP średni dystans IIIM202004
4. MP sprint IIM202004
5. MP klasyczny dystans IIM182003
6. MP sztafetowe IMJ2003
7. MP klasyczny dystans IIM162001
8. MP sztafetowe IIMJ2001
9. MP sztafetowe IMJM2001
10. MP średni dystans IIIM162001
11. MP sprint IIM162001

 

 

o nasO NAS

O naszej sekcji i trochę o biegu na orientację.
Witamy wszystkich sympatyków biegania po lesie z mapą i kompasem na stronach sekcji biegu na orientację Wojskowego Klubu Sportowego ŚLĄSK. Dla dobra naszej dyscypliny jak i każdego pojedynczego miłośnika orienteeringu zapraszamy wszystkich do współpracy i sportowej rywalizacji.

Jeśli chcesz być najlepszy i aby osiągnąć ten cel jesteś gotów ciężko pracować...
... to jest wśród nas miejsce również dla Ciebie.

Zapisz siebie lub swoją pociechę do naszej sekcji i rozpocznij przygodę na całe życie! Nie ma bardziej urozmaiconego sportu niż biegi na orientację. Dlatego dyscyplina ta przyciąga przede wszystkim ludzi ciekawych nowych doznań, pełnych siły, radości i czasem potrzebujących czegoś ekstremalnego. Choć sport ten nie jest (jeszcze!) tak popularny w Polsce, to możliwość spełnienia się zarówno fizycznego jak i intelektualnego wynagradza brak zainteresowania mediów. Nagrodą są również wyjazdy do krajów skandynawskich czy Czech, gdzie dyscyplina ta jest traktowana na równi z najważniejszymi dyscyplinami olimpijskimi. Bieg na Orientację można zacząć w każdym wieku, organizatorzy zawodów oferują trasy o różnej długości i o różnym stopniu trudności. Wystarczy zgłosić się do jednego z naszych trenerów i zapisać się do jednej z grup treningowych. Na co więc czekasz? Zawodnicy naszej sekcji stanowią o sile Reprezentacji Polski. Co roku nasi juniorzy i seniorzy wracają z workiem medali z Mistrzostw Polski. Jak to się dzieję, we Wrocławiu gdzie o las do treningu dość trudno? Profesjonalny system szkolenia najmłodszych, liczne wyjazdowe treningi techniczne, częste wypady na zawody do Czech, to jest to co wyróżnia nas spośród większości klubów w Polsce. Dlatego możemy pochwalić się najlepszymi zawodnikami w kraju - Hanną Wiśniewską, Weroniką Cych, Wojciechem Kowalskim i Wojciechem Dwojakiem,będącymi jednocześnie w światowej czołówce. Już najprawdopodobniej niedługo dołączą do nich kolejni utalentowani juniorzy... może to będziesz Ty lub Twoje dziecko?